סימני מתיחה

סימני מתיחה

מתיחה לא מוצלחת

ירידה או עלייה מהירה במשקל, היריון או גדילה מואצת יכולים לגרום להיווצרות סימני מתיחה. מדוע זה קורה, ואיך ניתן להעלים או לטשטש את הסימנים?

העור שלנו לא אוהב שינויים מהירים. כאשר הוא מתכווץ או נמתח במהירות, רקמות הקולגן והאלסטין התומכות בו נקרעות, והתוצאה נראית לעין: סימני מתיחה. 

בזמן היריון, העור נמתח במהירות. דבר דומה קורה בגיל ההתבגרות, במקרה של צמיחה מהירה לגובה. גם עלייה או ירידה במשקל גורמים לשינויים בעור, ואפילו אימוני כושר ופיתוח גוף אינטנסיביים. כאשר סימני המתיחה נוצרים, הגוון שלהם תלוי בצבע העור – לפעמים אדום או סגול, ורוד, חום־אדמדם או חום כהה. הסימנים עשויים להיות בולטים מעט ולגרום לתחושת גירוד או עקצוץ. כאשר העור נרפא, הם מתבהרים ומשאירים צלקת.

לא כולם מפתחים סימני מתיחה. מחקרים מראים שנטייה לפתח סימני מתיחה היא גנטית, ותלויה גם ברמה ובסוג ההורמונים שנמצאים בגוף הנמתח… לאנשים שסובלים ממחלת קושינג או מתסמונת מרפן יש סיכוי גבוה יותר לפתח סימני מתיחה, וכן לאנשים שמורחים על עורם סטרואידים באופן קבוע.

מקרם לחות ועד לייזר

כמו כל צלקת, סימני המתיחה הם קבועים. לא ניתן להעלים אותם לגמרי, אך בעזרת טיפול נכון אפשר לטשטש אותם וגם להקל על הגירוד והעקצוץ שמתלווים אליהם לפעמים. כדי לשפר את סיכויי ההצלחה של הטיפול צריך לטפל בסימני המתיחה כמה שיותר מהר – כשהם עדיין חדשים. סימני מתיחה בוגרים מושפעים פחות מכל תכשיר או מוצר שהוא. פנו לרופא עור להתייעצות, ואם מצאתם תכשיר או מוצר שיכול להתאים לכם, הקפידו על מריחה ועיסוי ממושך של העור באופן קבוע למשך מספר שבועות. ככל שהעיסוי ממושך יותר – הוא יעיל יותר. אל תתייאשו אם התוצאות לא ייראו לעין באופן מיידי. 

ניתן למצוא ברשת מגוון רעיונות לטיפולים ביתיים בסימני מתיחה, כמו מריחת שמן שקדים, חמאת קקאו, שמן זית או ויטמין E. חשוב לציין כי טיפולים אלה נוסו על ידי חוקרים שונים ונמצא שהם אינם יעילים. גם שיזוף לא מסייע לטשטוש סימני מתיחה, אלא להיפך: הם נראים בולטים יותר, כיוון שאינם משתזפים.

קיים מגוון של מוצרים קוסמטיים, תרופות מרשם, משחות, קרמים וג'לים – אין טיפול אחד שמתאים לכולם, ולעיתים יש צורך לשלב בין הטיפולים. חלק מהמוצרים לא מועילים כלל, למרות ההבטחות הרבות שמפזרים היצרנים.

רופאי עור מציעים תרופות מרשם שיש בהן רכיבים שונים, וכן הליכים רפואיים כמו קילוף כימי, טיפול בלייזר ועוד. לכל טיפול ישנן תופעות לוואי, אבל רופא עור מוסמך בעל ידיים מיומנות יכול לצמצם אותן. אם אתן בהיריון או מניקות, חלק מהטיפולים לא יתאימו לכן. מוצרים שיש בהם רטינול, למשל, עלולים להזיק לעובר או לתינוק.

העלמת סימני מתיחה לא תמיד מצליחה ותלויה במשתנים רבים – גיל, הורמונים, גנטיקה ועוד. שוחחו עם רופא עור מומחה וקבעו טיפול מתאים, כדי למנוע בזבוז כסף וזמן ובעיקר – כדי למנוע אכזבה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​