טיפול בנימים

טיפול בנימים

צאו לי מהוורידים

ורידי רגליים בולטים הם לא רק בעיה אסתטית, אלא עלולים לגרום לאי נוחות ולכאב ואף לסיבוכים שונים. רפואת העור מציעה פתרונות אפקטיביים.

ורידים בולטים על עור הרגליים, או כאלה שמופיעים בשלל צבעים – כחול, אדום או טורקיז – הם תופעה שכיחה בגילאים מסוימים ולעיתים גם בקרב אנשים צעירים. ורידים דליתיים, הנקראים גם דליות הם ורידים מוגדלים שנראים נפוחים ובולטים מעל העור. ורידי עכביש נראים לעתים קרובות כמו קורי עכביש, ומכאן שמם.

ורידי עכביש או דליות מהווים בעיה אסתטית עבור הסובלים מהם, אבל לא רק. חלקם גורמים לאי נוחות קשה, לכאבים ולסיבוכים שונים, כמו קרישי דם או פצעים פתוחים ברגליים. קיימים כמה סוגי טיפולים בוורידים ברגליים שיכולים לפתור את הבעיה האסתטית, להפחית את התסמינים ולמנוע סיבוכים אפשריים.

איך זה קורה, ולמה? – גורמים להתפתחות ורידי רגליים גלויים

ורידים בריאים מכילים שסתומים הדוחפים את הדם הזורם בהם לכיוון אחד – חזרה אל הלב. דליות וורידי עכביש נוצרים כאשר השסתומים בתוך הווריד נחלשים ונפגעים, וכתוצאה מכך הדם מצטבר ולוחץ על דופנות הווריד. הלחץ גורם להתנפחות הוורידים והם נעשים בולטים ולפעמים אף כואבים.

הסיכויים לפתח ורידים או דליות ברגליים גבוהים כאשר יש נטייה גנטית לכך. אם מישהו מבני משפחתכם הקרובים סבל מהתופעה, אתם ככל הנראה נמצאים בקבוצת הסיכון. גם ישיבה או עמידה ממושכת מגבירים את הסיכון לפתח ורידים או דליות. סיבות נוספות הן השמנת יתר וחוסר פעילות גופנית, וגם נשים בהיריון לעיתים מפתחות ורידים ודליות ברגליים.

ורידי עכביש עלולים להתפתח בעקבות חשיפת יתר לשמש, שינויים הורמונליים או פציעה.

אבחון ואפשרויות טיפול

טיפול בוורידי הרגליים מתחיל בבדיקה גופנית אצל רופא עור. הרופא יתבונן בתסמינים וישאל אתכם על ההיסטוריה הרפואית שלכם. ייתכן שיהיה צורך בבדיקות לא פולשניות לבחינת הוורידים, כגון "אולטרסאונד דופלר" המציג את זרימת הדם. הבדיקות, בנוסף לשאלון הרפואי יעזרו לרופא העור להחליט האם טיפול בוורידי הרגליים בטוח עבורכם, ומה שיטת הטיפול המתאימה. לפעמים נדרש לבצע יותר מסוג אחד של טיפול בהתאם לחומרת המצב.

טיפול עצמאי – מניעתי

כדי למנוע החמרת מצב הוורידים ברגליים, או כדי להימנע מראש מהתופעה, הרופא ינחה אתכם לשמור על כמה כללים:

 • הקפדה על פעילות גופנית.
 • הרמת הרגליים.
 • אם אתם מבלים בישיבה לזמן ממושך – יש לקום ולהניע את הגוף כל 30 דקות.
 • אם אתם עומדים זמן ממושך – יש לשבת ולנוח כל 30 דקות.
 • מומלץ להימנע משהייה באמבטיות חמות לפרקי זמן ארוכים.
 • שימוש בגרבי לחץ – גרביים אלה מפעילות לחץ תמידי על הרגל ומסייעות להניע את הדם בחזרה אל הלב. הלחץ הקבוע גם מסייע בהפחתת הנפיחות בגפיים התחתונות ומצמצם את הסיכון ללקות בקריש דם. רופא עור יכול להתאים עבורכם את גרבי הלחץ, כך שיהיו בגודל הנכון ויפעילו את מידת הלחץ המתאימה.

סקלרותרפיה

סקלרותרפיה הוא הטיפול הנפוץ ביותר לוורידים ברגליים, והשיטה הולכת ומשתפרת לאורך השנים על מנת להבטיח תוצאות טובות יותר תוך צמצום מספר הטיפולים והימנעות מכאב עד כמה שאפשר. סקלרותרפיה גורמת לדפנות הוורידים המטופלים להידבק זו לזו, כך שהדם לא יכול לזרום דרכם יותר. הדבר משפר את זרימת הדם ברגליים ומפחית נפיחות. רופאי עור משתמשים בשיטה זו לטיפול בוורידי עכביש ובדליות קטנות.

תהליך הטיפול:

 • רופא העור יזריק חומר כימי לוורידי העכביש או לדליות. החומר מגרה את דופן הווריד.
 • לאחר הזריקות, רופא העור עשוי לעסות את האזור.
 • לאחר מכן ממוקמת גרב לחץ על כל אחת מהרגליים.
 • תישארו בהשגחה לזמן מה ולאחר מכן תוכלו לחזור לביתכם.
 • כדי לסייע במניעת תופעות לוואי אפשריות, יש לצאת לטיולים יומיים ולגרוב את גרבי הלחץ בהתאם להוראות. מרבית המטופלים גורבים את גרבי הלחץ במשך שבועיים עד שלושה.
 • תוכלו לחזור לעבודה ולרוב הפעילויות היום יומיות למחרת הטיפול.

ורידי העכביש בדרך כלל מיטשטשים ונעלמים תוך שלושה עד שישה שבועות מביצוע הטיפול. דליות מצטמצמות ונעלמות תוך שלושה עד ארבעה חודשים. כדי להשיג את התוצאות הטובות ביותר, יתכן שתצטרכו לבצע שניים או שלושה טיפולים. רופא עור יכול לבצע טיפולים כאלה במהלך ביקור משרדי. אין צורך בהרדמה.

טיפולי לייזר

רופאי עור משתמשים בלייזר לטיפול בוורידי עכביש ודליות קטנות. במהלך הטיפול רופא העור מכוון את אור הלייזר לווריד והורס אותו מבלי לפגוע בעור.

ורידי עכביש קטנים עשויים להיעלם מייד לאחר הטיפול. ורידי עכביש גדולים יותר ודליות עשויים לכהות, וככל הנראה ייעלמו תוך חודש עד שלושה חודשים. כדי לקבל את התוצאות הטובות ביותר ייתכן שתצטרכו שלושה טיפולים ומעלה מסוג זה. מרבית המטופלים יכולים לחזור לעבודה ורוב הפעולות היום יומיות שלהם למחרת הטיפול. לאחר כל טיפול, חלק מהמטופלים יצטרכו לגרוב גרבי לחץ למשך זמן קצר.

כל מטופל יצטרך להגן על האזור המטופל מהשמש למשך בין שלושה לארבעה שבועות. הפעולה עוזרת למנוע התפתחות של כתמים כהים. הגנה על העור משמש באופן רציף מסייעת למנוע ורידי עכביש חדשים ואת התפתחות סרטן העור.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​