טיפולי בוטוקס

טיפולי בוטוקס

אחת השיטות הוותיקות והמוכרות ביותר לטיפול בקמטי הבעה היא באמצעות הזרקת בוטוקס. הבוטוקס נכנס לרשימת הטיפולים האסתטיים כבר בסוף שנות ה־90 של המאה הקודמת, אך כבר היה בשימוש לפני כן בטיפולים אחרים כמו התכווצויות צוואר, הזעת יתר, עין עצלה ומיגרנות.

בוטוקס הוא למעשה אחד משמותיו המסחריים של רעלן הבוטולוניום, חומר הגורם להפחתת פעילות יתרה של השרירים. הרעלן זה מיוצר על ידי החיידק הגורם לבוטוליזם, סוג של הרעלת מזון.

זריקות הבוטוקס חוסמות אותות כימיים מסוימים מהעצבים, בעיקר אותות הגורמים להתכווצויות של השרירים, ובכך מקלה על כאבים ותחלואים פיזיים שונים, כמו דיסטוניה בצוואר – שרירים המתכווצים באופן לא רצוני וגורמים לעוויתות ולחוסר נוחות, עין עצלה – מצב רפואי הנגרם כתוצאה מחוסר איזון בשרירים האחראיים למיקום העין, התכווצויות שרירים כתוצאה מקושי נוירולוגי (כמו במקרים של שיתוק מוחין) ומיגרנה כרונית המופיעה בתדירות גבוהה.

כמו כן, הבוטוקס מסייע גם במניעת הזעת יתר ומטפל בהפרעות בתפקוד שלפוחית השתן.  כיום, השימוש הנפוץ ביותר בזריקות אלה הוא להרפיה זמנית של שרירי הפנים הגורמים לקמטים במצח וסביב העיניים.

 

סיכונים וסיבוכים אפשריים כתוצאה משימוש בבוטוקס

רופאי עור ופלסטיקאים רבים מבצעים טיפולי בוטוקס, וכאשר הטיפול נעשה בידיים מיומנות על ידי רופא מומחה הוא כמעט נטול כאב וסיבוכים שונים. יש לבצע את הטיפול רק על ידי רופא מומחה – הדיוק בעת ההזרקה חשוב מאוד על מנת להימנע מתופעות לוואי. טיפול בבוטוקס עשוי להיות מסוכן במקרים בהם אינו מנוהל בצורה נכונה.

תופעות לוואי שיכולות להיגרם כתוצאה מהטיפול הן כאב, נפיחות במקום ההזרקה, כאבי ראש או תסמינים דמויי שפעת, עפעפיים שמוטים או שינוי זמני בצורת הגבות, חיוך עקום או ריור וכן יובש בעיניים או דמע. במקרים חריגים ונדירים, הרעלן עלול להתפשט לאזורים אחרים בגוף.

שימו לב לתסמינים הבאים:

  • חולשת שרירים
  • בעיות ראייה
  • בעיות דיבור או בליעה
  • בעיות נשימה
  • אובדן שליטה על שלפוחית השתן

אם הבחנתם באחד או יותר מהתסמינים הללו בטווח של שעה ועד שבועות ספורים מהטיפול, פנו לרופא באופן מידי.

 

טיפול

בבוטוקס במהלך הריון או הנקה. בנוסף, אין להשתמש בבוטוקס אם הנכם אלרגיים לחלבון חלב פרה

הטיפול עצמו אינו כואב, אך עלול לגרום לאי־נוחות. ייתכן שתרצו לאלחש את האזור, והרופא המטפל בכם עשוי להשתמש באחת או יותר מהשיטות הקיימות. למשל, הרדמה מקומית  במשחה, שימוש בקרח והרדמה ברטט, הפועלת בשיטת עיסוי ומפחיתה את אי־הנוחות.

כשתרגישו נינוחים, הרופא ישתמש במחט דקה כדי להזרים כמויות קטנות של בוטולינום לעור או לשרירים שלכם. מספר הזריקות הדרושות לכם תלוי בגורמים רבים, כולל היקף האזור המטופל.

לאחר הטיפול, אין לשפשף או לעסות את האזור שבו בוצעו ההזרקות למשך 24 שעות, כדי למנוע התפשטות הרעלן לאזורים אחרים. אין צורך בשיקום, והתוצאות ניכרות לעין תוך פרק זמן שנע בין יום אחד לשלושה ימים לאחר הטיפול. ההשפעה עשויה להימשך כשלושה חודשים או יותר, תלוי באזור המטופל ובנסיבות שבגינן בוצעו ההזרקות. כדי לשמור על התוצאות – בין אם מדובר בהקלה ממיגרנות או שיפור מראה הקמטים – תזדקקו לזריקות נוספות בהמשך.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​